8 najlepszych filmowych scen tanecznych, czyli Inko na parkiecie

Dawno nie było o filmach, a że ostatnio nie oglądałam nic wybitnie ciekawego, pokuszę się o małe, roztańczone zestawienie. Od zawsze zwracałam uwagę na sceny tańca w oglądanych filmach – i nieraz właśnie od nich do owych filmów, jak po nitce do kłębka, trafiałam 😉 Zapraszam Was na złotą ósemkę moich ulubieńców. Będą panie w pięknych sukniach i panowie, których o wywijanie nogami nigdy byście nie podejrzewali!

Andrieia i Natasza walcują i pokojują

Zacznę od filmu, którego jeszcze nie oglądałam. Ale jest na nim Norton i to właściwie wystarczy. To wszystko przez Rienaherrę.

 

Elżunia i ponurak na wydaniu Pan Darcy

…który po prawdzie wolałby czytać wiersze. Ta scena, jak również poprzedzająca ją słowna potyczka między bohaterami przeszły już do kanonu. To zabawne – w ówczesnej, Austenowej zwłaszcza literaturze, to raczej mężczyźni byli ludźmi czynu, a kobiety delikatnymi kwiatami karmiącymi się śpiewem i poezją. A tutaj taki mezalians – dziarska Elizabeth (Keira jest chyba skazana na to imię) i melancholijny Darcy.

 

Anna, Wroński, tańczące dłonie i zazdrosne oko księżnej Kitty

I znów będzie o Knightley, a to dlatego, że skromnem mem zdaniem jest ona absolutnie stworzona do filmów kostiumowych. W Kareninę wcieliła się doskonale, oddała wszystkie targające nią emocje i liczne rozterki – a Anna to ogromnie złożona literacka postać. Filmowy walc, poza tym, że znakomicie oddał moment rodzącego się między nią a Wrońskim uczucia, został też świetnie nakręcony. Mam tu na myśli i nowatorską choreografię i pomysł z modyfikacją standardowego zatrzymania się kamery na głównej parze w zatrzymanie reszty tancerzy. Pamiętam, że jak pierwszy raz oglądałam, zrobiło to na mnie duże wrażenie.

 

Mikkelsen i Vikander na parkiecie – czy może być coś lepszego? Nie.

Teraz coś nieco mniej znanego, ale zawierającego obiecanego Wam w tytule wpisu Mikkelsena wywijającego na parkiecie z Alicią Vikander, która, nawiasem mówiąc, by zagrać w „Kochanku królowej” w rekordowym czasie nauczyła się szprechać po duńsku i przekonała mnie tą rolą do siebie na wieki wieków ament. Tak, to tańczy Mads we własnej osobie, żadne tam dublery czy dublety – ponieważ Mads, dzieci, zanim został aktorem, przez 8 lat pracował jako profesjonalny tancerz. Kobietki, powściągnąć w tej chwili swoje fantazje, nacisnąć „play”, popodziwiać taniec, a potem szorować mi tu do oglądania całego filmu. Choć nie do końca jest zgodny z prawdziwą historią słynnego na całą Europę duńskiego trójkąta (i nie mam tu na myśli geometrii, o nie), zapewniam, że warto.

 

Taniec dawny na nowocześnie

„Obłędny rycerz” połączył średniowieczną stylistykę z nowoczesnym luzem i humorem. Ledger w głównej roli to tylko wisienka na torcie – cały film jest utrzymany w takiej konwencji jak taniec na klipie. Warto obejrzeć, jak ktoś nie ma cierpliwości do poważnych, kostiumowych klasyków.

Vintage’owa Jessica Alba i Colin Firth na parkiecie

Kiedyś zupełnie przypadkowym przypadkiem żeglując sobie po jutubach natknęłam się na klip z pewnym zagadkowym tangiem, które Alba tańczy z Firthem w bardzo intrygujących okolicznościach. „Wojnę domową”, bo z tego filmu owa scena pochodziła, wytropiłam po komentarzach. Piękne staroświeckie cacko. I ta jej sukienka!

 

Ogniste spojrzenie Swayzyego, co miał Czas Życia

Wszystkich, którzy na widok „Dirty dancing” mają cofkę z góry przepraszam, ale nie mogłam nie wspomnieć tego filmu. Nie dość, że bardzo go lubię, to w kontekście tańca stał się już legendarny, a poniższa scena jest chyba jedną z najbardziej znanych w ogóle. O ile „Hungry eyes” to hołd dla rodzącej się w głównej bohaterce kobiecości, o tyle „Time of my life” to już pieśń jej dojrzałej wersji. I nawet podbródek Swayze’go przestaje przeszkadzać.

 

Najpiękniejsze tango świata

Ostatnie, ale moje ulubione. Al Pacino pokazał w tym filmie na co go stać, naprawdę. Wbrew temu, co mówi jego bohater, tango to raczej trudny taniec, ale musicie przyznać, patrzy się wyśmienicie. A „Por una cabeza” to do dziś moje ulubione.

 

A jacy są Wasi ulubieńcy?

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “8 najlepszych filmowych scen tanecznych, czyli Inko na parkiecie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s