7 piosenek patriotycznych… na współcześnie ♪♫

Zbliża się dość ważna dla Polski rocznica – i to nawet jeszcze bardziej szczególna, bo przepięknie okrągła. Nie sposób nie odnieść się do niej, nawet jak na co dzień żyje się blogowo głównie kulturą – bo kultura, jakby nie patrzeć, jest w jakiś sposób pochodną społeczeństwa…

7 piosenek patriotycznych...na współcześnie

Patriotyzm w dzisiejszych czasach jest rozumiany na naprawdę wiele często bardzo odległych od siebie sposobów – a relacja z Polską potrafi być bardzo skomplikowana… Ten temat poruszę w wigilię jedenastego listopada – czyli pojutrze. Dzisiaj natomiast zaserwuję Wam coś nieco lżejszego. Osobiście uwielbiam piosenki patriotyczne (zwłaszcza te mniej depresyjne i w wykonaniu chóralnym) i trochę szkoda mi, że tradycja ich wykonywania tak jakoś zanika w narodzie. Mam wrażenie, że dzieje się tak z jednej prostej przyczyny – jak wiadomo bliższa ciału koszula i czasem ich stylistyka, treść i kontekst są zbyt odległe dla współczesnego Polaka, żeby wzbudzać w nim jakiekolwiek emocje.

Dziś więc zapraszam Was na 7 piosenek, których główną bohaterką jest Polska – ale których nudnymi nazwać nie sposób!

Laibach – Warszawskie Dzieci

Nie mogłam zacząć od nikogo innego – Laibach, TEN Laibach posądzany niejednokrotnie (i zupełnie niesłusznie, co będę powtarzać do us… śmierci) o nazizm nagrał doskonałą absolutnie wersje „Warszawskich dzieci”. Łzy w oczach gwarantowane, a przy tym świetny teledysk z fragmentów „Miasta 44”.

Bilon – Sierpniowe Niebo

Skoro już jesteśmy przy jednym z najbardziej kontrowersyjnych zrywów w historii Polski, zaciśnijmy zęby powstrzymując nadciągający trigger i pociągnijmy temat dalej. Nie jestem fanką rapu, ale to nie znaczy, że zupełnie do mnie nie przemawia. Rap to dla mnie muzyka buntu, gniewu i zagubienia – w tym przypadku doskonale pasująca do tematyki.

Kękę – Rota

Jestem jedną z tych osób, które uważają, że to nie „Mazurek Dąbrowskiego” a „Rota” właśnie powinny być hymnem Polski. I zdania nie zmienię.

Panny Wyklęte – całość

Nie sposób wybrać jednej aranżacji z tej kolekcji – jeśli nie macie ostrej alergii na klimaty około-reggae, powinno Wam się spodobać.

Sabaton – Winged Hussars, 40:1, Uprising

Śmiejcie się, śmiejcie, ale kiedy słucham tych piosenek, serduszko puchnie mi z dumy. Bardzo lubię klimat, który Sabaton utrzymuje w swoich piosenkach (choć zdecydowanie bardziej odpowiadają mi nowsze płyty), a gdy dochodzi do tego jeszcze znajoma mi i bliska tematyka, to już w ogóle jestem w niebie. Ach, chciałabym kiedyś usłyszeć je na żywo.

MPZ – Dziś idę walczyć, Mamo (z płyty „Dla Ziutka”)

Znów coś o drugiej wojnie – ale nie sposób nie wzruszać się czymś, co było tak bardzo niedawno…

Kazik – Jeszcze Polska nie zginęła

Na wielki finał nie mogło pójść nic innego jak hymn. Kazik z właściwą sobie uśmiechniętą beztroską przeszywa i fastryguje… I w efekcie powstaje coś zupełnie nowego.

A jaka jest Wasza ulubiona aranżacja?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s