Co to jest ten cały PATRIOTYZM?

Patriotyzm to jedna z najcięższych do zdefiniowania pojęć – przynajmniej dla mnie i przynajmniej w dzisiejszych czasach. Paradoksalnie wydaje mi się, że znacznie klarowniejsze jest życie zgodnie z nim kiedy mamy do czynienia z bardzo młodym krajem albo żyjemy w świecie konfliktu – wtedy wszystko jest mocno czarno białe, zapał świeży a ludzi łatwiej podzielić na „naszych” i „obcych” – bo przecież o pewno pojęcie wspólnoty i przynależności w tym wszystkim, w tej całej grze w społeczeństwo chodzi.

W dobie globalizacji – tak, wiem, ten początek zdania wygląda strasznie, ale nie da się zaprzeczyć, że w takiej rzeczywistości żyjemy – ciężko jest owe granice tak jasno ustawić i też, po prawdzie nie ma takiej potrzeby. Długo myślałam, czy napisać ten wpis, ale popchnęła mnie do niego szczególna, jutrzejsza rocznica, czyli stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dlatego troszkę dziś przed Wami swój umysł obnażę i opowiem Wam czym dla mnie osobiście jest patriotyzm – nie ten z „Kamieni na szaniec”, odległy i nierzeczywisty, tylko ten codzienny, powszedni i nie mniej ważny.

Czym jest ten cały patriotyzm_

Co oznacza patriotyzm oficjalnie?

patriotyzm[łac. < gr.], w znaczeniu ogólnym wszelkie umiłowanie ojczyzny jako miejsca swojego pochodzenia i/lub zamieszkania
~ Encyklopedia PWN

Brzmi to ciężkawo. A co patriotyzm oznacza dla mnie?

 

Głosować – bo „tylko idiota albo wariat nie interesuje się polityką”

Kiedy pierwszy raz usłyszałam to zdanie, strasznie się zapieniłam – bo polityka i w ogóle wszelkie sprawy wewnątrz- i międzynarodowe obchodziły mnie tyle, co zeszłoroczny śnieg (a może i jeszcze mniej, bo śnieg lubię). Nikt nie lubi być wyzywany od idiotów lub wariatów, prawda? Jednakowoż zdanie to wbiło się jakoś cierniem w moją inkoholiczą główkę i teraz, po jakimś czasie, mogę powiedzieć, że coś w tym jednak jest. Bardzo daleka jestem od mieszania polityki absolutnie we wszystko – bo co za dużo to niezdrowo i według mnie powinno się ją ograniczyć do ściśle określonych ram i czasowych i przestrzennych – ale jak ktoś ma totalnie wywalone na to, co dzieje się w jego kraju, to też nie jest za dobrze.

Jak źle jest pod tym względem w Polsce uzmysłowił mi mój kuzyn mieszkający na co dzień w Londynie, który na pytanie o jakiś strasznie chodliwy w u nas temat (typu uchodźcy albo Brexit) spojrzał na rozmówcę z WTF?! wymalowanym na twarzy i powiedział coś w stylu „my tak na co dzień nie żyjemy takimi wielkimi sprawami i polityką”. I właśnie tutaj myślę trzeba znaleźć złoty środek – ani nie karmić się 24/7 parlamentarną papką i mieć po 3 zdania na każdy temat, ani nie olewać tematu. Bo jak nie korzystasz ze swojego przywileju, jak by nie patrzeć, suwerena, to potem nie narzekaj. Nie, mój drogi, życie to nie „Wiedźmin”, tu będziesz często wybierał między mniejszym a większym złem. Sorry.

 

element5-digital-1126261-unsplash

Patriotyzować się lokalnie

Zawsze robi mi się ciepło na sercu, kiedy widzę lokalne inicjatywy – może mam serce społecznika, może coś mi się w główkę porobiło z czytania młodopolskiej literatury w nadmiarze… Nie wiem. Ale jest coś poruszającego w historii pani Jadzi, która wychodziła dotację unijną założyła schronisko dla psów, w panu Waldku zrzeszającym lokalnych chłopów małorolnych, czy grupce pasjonatów zakładających w odciętej od świata wiosce dom kultury albo kółko teatralne. Oczywiście moje przykłady są mocno przesadzone, ale myślę, że łapiecie o co mi chodzi – o budowanie wokół siebie bańki dobra, wspólnoty wsparcia. To z takich malutkich wspólnot składa się wielka wspólnota. Może po tym punkcie będziecie mnie mieli za komunistkę, ale jak naprawdę wierzę, że istnieje coś takiego jak dobro ogółu i że można je budować działając w swoim najbliższym otoczeniu. Bo gdyby każdy tak działał to wszystko wyglądałoby zupeeełnie inaczej. 🙂

freestocks-org-587176-unsplash.jpg

 

Mieć szacunek – jak do Mamy

Czy poszedłbyś do swojego sąsiada albo kolegi i zacząłbyś obgadywać swoją Mamę, opowiadać o jej najgorszych cechach, najsłabszych momentach, a potem przeszedłbyś płynnie do wyzwisk ot-tak-po prostu? Raczej nie sądzę. Podobno poziom oporu wewnętrznego pojawia się we mnie, kiedy słyszę, jak ktoś okropnie wyraża się o Polsce za granicą bądź do obcokrajowca. Oczywiście, to nie jest tak, że nasz kraj jest bez wad i nie mamy prawa do trzeźwego oglądu – z krajem jest jak z człowiekiem. Nikt nie jest pozbawiony wad, ale przecież nie patrzy się na niego wyłącznie przez ich pryzmat. Każdy ma swoje tak zwane cechy narodowe, jasne i ciemne karty historii i można kochać i „za” i „pomimo”. I właśnie dlatego możesz zawsze..

 

…krytykować – ale nie bezlitośnie

Widzenie całościowe to klucz do dojrzałego patriotyzmu opartego na świadomym wyborze, nie jakiejś schedzie, pustej tradycji, czy bezmyślnej ciągłości. Trzeźwo patrzysz, widzisz, oceniasz, budujesz swoją opinię, mieszasz ją z emocjami i przekonaniami i wtedy dopiero decydujesz – co bierzesz bo jest twoje, a co zostawiasz, bo nie chcesz mieć z tym nic wspólnego. Wincenty Lutosławski powiedział, że „do polskiego narodu należą spolszczeni Niemcy, Tatarzy, Ormianie, Żydzi, Cyganie, jeśli dążą do wspólnego ideału Polski”. I do mnie osobiście taki patriotyzm bardzo przemawia – kim ja jestem, żeby mówić drugiemu człowiekowi, co jest jego ojczyzną? Mogę tylko się cieszyć i być dumna, że ktoś z taką uwagą i miłością podszedł do mojego kraju. Ojczyzna ideologiczna to nic mniej niż ojczyzna z urodzenia.

Świadomy i dobrowolny wybór to zawsze najwyższy level decyzji.

rawpixel-760028-unsplash.jpg

Walczyć o nią

Nie chodzi tylko o sytuację wojny. Możesz walczyć każdego dnia, walczyć w codziennym życiu, walczyć we wszystkich powyższych punktach, nie szczędzić jej swoich sił, energii i miłości. Dać jej coś od siebie – po prostu 🙂

matheus-ferrero-226756-unsplash.jpg

 

A co patriotyzm oznacza dla Ciebie?

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s