10 kosmicznych ciekawostek: wszechświaty równoległe, prokrastynacja i seks na księżycu

Mam dla Was kolejną kosmiczną porcję wiedzy, chorych teorii i fizyki kwantowej dla noobów. Cieszycie się? :>

photo-1450849608880-6f787542c88a

No ja myślę, dlatego, że dziś okazję ku temu mamy szczególną. Dlaczego? Albowiem dosłownie kilkanaście godzin temu radary Ziemi  trwające kilka milisekund sygnały z odległej o 15 miliardów lat świetlnych od nas galaktyki. To drugi taki sygnał – pierwszy odebrał w 2015 roku Arecibo (pamiętacie Arecibo message? ♥ ). Wstępna interpretacja to pozostałość po supernowej.

Chciałabym objąć tej ogrom.

Według hipotezy Gai Jamesa Lovelocka nasza planeta to coś w rodzaju żywego organizmu, całkowicie niezależnego, którego wszystkie składowe od wirusa, przez drzewo i ocean, po człowieka pracują wspólnie na utrzymanie jej przy życiu i ciągłe wytwarzanie atmosfery. Czyli innymi słowy – flora i fauna jest całkowicie świadoma i działa celowo. Według tej teorii każdy organizm, który przysłuży się Ziemi może z nią trwać, a każdy szkodzący jej będzie unicestwiony – ale życie jako takie będzie trwało.

Btw – o tym jest właśnie ta piosenka:

Jeśli myślisz, że przez swoją prokrastynację nic nie osiągniesz w życiu, popatrz na Neila Armstronga – o tydzień spóźnił się z podaniem o przyjęcie do programu. Tylko dzięki kumplowi, który łaskawie po kryjomu dorzucił jego papiery do dokumentów NASA, gość został zakwalifikowany do programu i został pierwszą osobą, która postawiła nogę na Księżycu. 😀

A skoro już jesteśmy przy starym, dobrym Neilu… Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że z powodu braku atmosfery na Księżycu ślad jego buta jest tam nadal i zostanie  na zawsze.

Objętość Księżyca, to mniej więcej objętość Oceanu Spokojnego.

anastasia-taioglou-214774-unsplash

Z wiadomości bardziej przygnębiających – Galaktyka Andromedy zmierza w kierunku naszej i to całkiem szybko, bo pruje 110 kilometrów na sekundę.

– Ruch jak widzę spory
– A dziękować, dziękować…

Jednak mimo ruchu jak widzę sporego nie ma się czym martwić, bo zderzenie najwcześniej za 4 miliardy lat. Więc nawet z naszą prokrastynacją się nie załapiemy.

Kto był na mojej Falkonowej prelekcji, ten wie (pozdrawiam :3 ), że istnieje coś takiego jak skala Kardaszewa. Tak w skrócie dotyczy ona wielkoskalowych konstrukcji obcych i trzypoziomowej klasyfikacji inteligentnych form życia we wszechświecie. Cywilizacja typu pierwszego potrafi wykorzystać w całości energię swojej planety, typu drugiego – całego układu, a typu trzeciego – całej galaktyki. Jakby to było mało i jakby mindblown był jeszcze nie do końca blown, do tej naukowej skali swoje trzy grosze (a właściwie cztery, i nie grosze a stopnie) dołączył znakomity pisarz SF i wizjoner Isaac Asimov. Tak więc cywilizacja typu IV ma kontrolę nad całą supergromadą, typu V – całym dostępnym wszechświatem, a VI – kilku równoległych wszechświatów (może na przykład uciec z zapadającego się wszechświata. Ale to nie koniec. Mamy jeszcze typ VII, określany jako cywilizacja „boska” – bo dysponująca nieskończoną, samoodnawialną energią i zdolna do kreacji kolejnych wszechświatów. A ty się martwisz, że nie zdasz kolokwium.

jeremy-thomas-99326-unsplash

Wygląda więc na to, że Rick&Morty to nie takie do końca bzdury, ponieważ według kwantowej teorii wieloświata alternatywne wszechświaty mogą istnieć i, jeśli chłopaki mają racje, mają się dobrze. Z tego miejsca pozdrawiam wszystkie alter-Inkoholiczki i przybijam piąteczkę. Mam nadzieję, że któraś z Was ma już Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, albo chociaż Zajdla. Najlepsze w całej wieloświatowej zabawie jest to, że do 2015 roku uważana była wyłącznie za ciekawy, ale zupełnie niepoparty dowodami eksperyment myślowy… Dopóki cztery lata temu zespół australijskich naukowców nie wysunął hipotezy wielu interakcyjnych wszechświatów, zgodnej z kopenhaską interpretacją mechaniki kwantowej – według chłopaków równoległych wszechświatów jest więcej niż atomów we wszechświecie. Dowodem na tą szaloną teorię mają być nadal niewyjaśnione fluktuacje kwantowe (w skrócie to takie dziwne, samoistne zjawisko malutkich wyładowań energetycznych na poziomie atomowym, kiedy robi się maleńki wybuch, tworzy cząsteczka i antycząsteczka i zaraz znika) – owe fluktuacje mają być właśnie ciągłą interakcją między wszechświatami.

42003133_2278598392372740_1724718944806375946_n

Jeszcze Wam mózg nie pękł i czytacie dalej? No to teraz coś na rozluźnienie w nagrodę. Zawsze miałam wrażenie, że w praca w NASA to musi być absolutny top odlotowości i w ogóle wszyscy, którzy tam pracują to muszą być straszni ideowcy i kosmosowi zapaleńcy. Nie przypuszczałam, jednak, że znajdzie się aż taki, który zechce wykraść próbki skały księżycowej warte miliony dolarów pobrane do badań podczas misji Apollo. Tak, tak, Thad Roberts zgarnął srebrzystą pulę, rozłożył na łożu, na którym następnie wziął był posiadł swoją dziewczynę. To Ci dopiero romantyk.

9NUIK66

Nie wierzycie mi? No to patrzcie. Nawet książkę o nim napisali. Ale nie zebrała za dobrych recenzji. Ciekawe dlaczego… Może dlatego, że przez, ekhem, zanieczyszczenia, próbki stały się z naukowego punktu widzenia całkowicie bezwartościowe i 21 milionów dolarów poszło jak krew w piach. I jak my się mamy przed kosmitami nie wstydzić no.

Dużo w tym odcinku o panu Księżycu, dlatego powiem Wam jeszcze, że siły pływowe sprawiają, że każdego roku oddala się od Ziemi o 3,8 cm i buja się na orbicie, zmierzając w kierunku Wenus. W końcu wyrwie się na wolność i odleci :<

Zawsze na koniec trzeba dowalić coś śmiesznego i/lub chorego, to bardzo ważna zasada. Ja tam zawsze wolę to drugie, dlatego łapcie jedną z najgrubszych teorii jakie kiedykolwiek widziałam (wyprzedzającą nawet Putina-reptilianina i mongolskiego dzikiego owsika) – NIEBOCENTRYZM. Czaicie? Żyjemy po wewnętrznej stronie globu, a w środku ma on wszechświat. Czyli jeśli chcecie odwiedzić kolegę w Meksyku to możecie to zrobić rakietą na wylot.

46764458_1972441572845122_325899189252784128_n

I jak? Mózg wysadzony? 😀

 Źródła ciekawostek: zalajkowane.plwikirp.pltvp.info, joe monster

3 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s